Czy można uniknąć próchnicy?

Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć próchnicy, możemy jednak znacznie zminimalizować jej ryzyko. Szybko podjęte leczenie natomiast będzie znacznie mniej bolesne i kosztowne, niż kiedy odkładamy wizytę u dentysty aż do pojawienia się silnego bólu.

Próchnica zębów dotyka wciąż wielu z nas, a przyczyną namnażania się bakterii, prowadzących do chorobowych stanów ma przede wszystkim niezbyt dokładna higiena jamy ustnej. Sprzyjać jej mogą także różne czynniki osłabiające szkliwo oraz powodujące nieprawidłowy poziom pH w ustach, który służy wtedy drobnoustrojom, ale nie naszemu zdrowiu.

Szybko wyleczona na początkowym etapie próchnica nie spowoduje zainfekowania miazgi – żywej, unerwionej tkanki wewnątrz zęba. Gdy aż do niej dostaną się bakterie, często skutkuje to ostrym bólem i koniecznym leczeniem kanałowym, po którym ząb, chociaż znakomicie odbudowany, będzie zawsze nieco słabszy i pozbawiony czucia.

Tym, co kojarzy się każdemu z leczeniem próchnicy są plomby. Dawniej stosowano częściej amalgamatowe, dzisiaj dla estetyki i trwałości pacjenci i dentyści najchętniej korzystają z niezawierających metali ciężkich i dostosowanych do naturalnej barwy zębów kompozytowych plomb. W gabinetach dostępne są również kolorowe, atrakcyjne dla dzieci, dzięki którym wizyta u dentysty jest zabawą.

Z borowaniem i plombowaniem mamy do czynienia, kiedy mowa o ubytku, a to nie zawsze jest równoważne z próchnicą. Na początkowym etapie obejmuje ona jedynie szkliwo na powierzchni zębów i dopóki nie powstanie w nim ubytek, taki ząb może ulec ponownej remineralizacji. Nie warto zostawiać jednak sprawy przypadkowi. Gdy odwiedzimy dentystę odpowiednio wcześnie, może on wówczas jedynie oczyścić powierzchnię zęba i nałożyć specjalny lakier z fluorem, który wzmocni i odbuduje osłabione szkliwo. Dlatego warto chodzić na regularne przeglądy, aby wykryć ewentualne drobne zmiany, których nawet sami nie zauważymy.

W profilaktyce próchnicy natomiast dobrym sposobem jest wspomniane wyżej lakierowanie, fluoryzacja pod innymi postaciami  czy też lakowanie – zabezpieczanie specjalna powłoką powierzchni zębów trzonowych, w których bruzdach łatwo o niedokładne czyszczenie i rozwinięcie się próchnicy. Gdy chcemy wiedzieć, jakie zabiegi mogą zapobiec chorobom zębów, dostosowane do naszego stanu dobierze stomatolog. Kielce mają wiele gabinetów (dentysta-stomatolog.com Kielce) świadczących szeroki zakres usług stomatologicznych – kiedy już dopadnie nas ból albo zauważymy czarną plamę na zębie i nie wiemy, do którego gabinetu się udać, wpiszmy w internet "dentysta Kielce" i znajdźmy przyjaznego specjalistę w naszej okolicy.

Zapobiegać pomoże też zbilansowana dieta, bogata w wapń, białka, witaminy, szczególnie D, K oraz C, jak i niewielkie ilości fluoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>